Achievements

Academy Achievements

Since the establishment of our academy we have achieved considerable success. We are currently well recognised in Sydney as an academy of quite a high level and nationally we are the biggest academy. We have trained over 80 players who have actually represented the state in national competitions. Also some previous students have represented national teams and even participated in the Beijing Olympic Games. Eva Ratanasens was a triple champion (singles, doubles and mixed) in national u/19 championships and also singles champion in the Australian Youth Olympic festival and NSW open (triple) champion. Kenny Ng triple champion in NSW open and national u/17. Belinda Chung was a triple champion in NSW open and rank 3rd. in National U/15; Branden Tieu was a triple champion in NSW U/15; National rank 3rd. in U/15; singles champion in NSW U/17; Aaron Chu triple champion in NSW U/15; singles Runner-Up in NSW U/17; Carolyn Hu doubles champion and singles runner-up in National U/15; triple champion in NSW U/15; Jennifer Tam single and double runner-Up in National U/13, Singles Champion in NSW Junior U/13; Sirina Fan Singles Champion in NSW Junior U/11 and U13. Also many others students have won titles in NSW junior open u/19, u/17, u/15, u/13 , u/11and NSW A,B,C, D grade in different years. 

 

---- ABA established since 2002 ----

Name List of Students after 2002 which represented NSW

(If we forgot some students name or not right please let us know)

 

Aaron Chu                          
Alan Young  
Andrea Wong                   
Andrew Li
Angela Ho
Antony Tan
Andre  Lin
Belinda Chung
Ben Gomez
Bianca Wu
Brendan Tieu
Bredan Thadanabath
Carolyn Hu
Carolyn Toh
Cheryl Ho
Clarina Wang
Craig Pethsbridge
Darrell Low
Derryn Chiu
Dianna Na
Eleanore Vuong
Eric Ho
Eva Ratanasana
Edward Ratanasana
Emily Tsang
Elaine Tsang
Felix Chan

Ferry Kurniawan
Grace Lai
Heber Ho
Herry Kurniawan
Iren Ko
James Heng
James Livingston
Jasmine Lau
Jeffery Tjuandi
Jennifer Tam
Jonathan Siu
Jonathan Sun
Justin Lee
Kenny Ng
Kenrick Setiobudi
Kylie Chan
Leon Tan
Louise Sun
Laurence Leong
Marco Ma
Marcus Loi
Mary Chen
Melinda Sun
Michelle Tam
Marianne Loh
Michael Chen
Min Tai Song

Owen Gan
Rhonda Steinhardt
Robert Chen
Ronald Cheng
Radman Zhang
Sarah Wu
Sharol Ho
Siobhan Dang
Sirina Fan
Stuart Gomez
Sonia Gan
Sonia Chung
Sophie Suraningdiah
Stephanie Hu
Victoria Wang
Tam Nguyan
Teresa Ho
Timothy Siu
Upeka Chandrawansa
Wei Jin Ming
William Wan
William Liang
Wilson Wan
Winston Wan
Yee Lin Young
Ysabel Say

 

 

Individual Achievements

Congratulations to the following students in 2015.

Carina Sam:
Winner of Ladies Double in SBA winter open 2015 –U/15
Winner of Ladies Double in SBA winter open 2015 –U/13

Kelly Xu:
Winner of Ladies Double in SBA winter open 2015 –U/15
Winner of Ladies Mix-Double in SBA winter open 2015 –U/15

Marco Ma:
2015-2 NSW Junior GP Open U19 BD Semi-final; XD Semi-final.
2015-3 UNSW Easter Open O-grade MD Semi-final.
2015-4 NSW Open Challenge O-grade MD Semi-final; XD Semi-final.
2015-5 FZ SBA Junior Autumn Open U19 BD Semi-final; XD Quarter-final.
2015-6 UNSW Autumn Open O-grade MD Semi-final; XD Runner Up.
2015-6 WCBF Australia Cup 2015 15-29 MS Runner Up.
2015-6 Gosen NSW Open Grade Prix O-grade MD Quarter-final; XD Semi-final.
A-grade MD Semi-final.
2015-7 Representative of NSW State Badminton Team U/19 at Tasmania.
( Second Place)
2015-7 SBA Junior Winter Grand Prix U19 BS Quarter final; U19 BD Runner-Up.
U19 XD Runner-Up.

Jonathan Sun:
UNSW Easter Open - A Men's Singles Runner Up
UNSW Easter Open - A Men's Doubles Winner
UNSW Winter Open - Open Men's Singles Winner
UNSW Winter Open - Open Men's Doubles Runner Up
VICTOR SBA Open - Open Men's Singles Runner Up
VICTOR SBA Open - Open Mixed Doubles Runner Up
NSW Open Grand Prix - A Men's Doubles Winner
NSW Open Challenge - Men's Doubles Winner
Sydney International - Men's Doubles Quarter Finalist

Rio Augustino:
- Winner of Mens Double in SBA winter open 2015 –U/15
- Winner of Mens Double in SBA winter open 2015 –U/15
- Runner-up of Single in UNSW winter open (C Grade)

Ryan Chan:
- Winner of Single in UNSW winter open (C Grade)
- Runner-up of Mens Double in SBA winter open 2015 –U/15

William Liang:
- Winner of Mens Double in National U/ 19 Championship

Yasmin Say :
U13 Girls Singles Runner-up
2015 SBA Junior Open
Yasmin - Runner-up in U15 GD partner with Kelly Xu

Ysabel Say
U17 Girls Singles Winner
U17 Girls Doubles Winner
U19 Girls Doubles Runner-up (partner with Jodee Vega)
Winner – Australian Under 17 Junior Championship
Open Grade Ladies Singles – Winner at UNSW Autumn Open
Open Grade Ladies Doubles – Winner at UNSW Autumn Open

2015 SBA Junior Open
Ysabel Say - Runner-up in U19 GD, partner with Victoria He

 

2013 Competition Prize Winners:

NSW STATE TEAM QUALIFIERS

U13:
Hashi Jayasekera
Rachael Li
Miguel Araullo
U15:
Rachael Li
Ysabel Say
U17:
Siobhan Dang
William Liang
Ysabel Say

 

Majan Almazan NSW Junior Open (16 – 17 Feb)
U11 Girl’s Singles Winner
U11 Mixed Doubles Winner
Miguel Araullo NSW Junior Open (16 – 17 Feb)
U11 Boy’s Singles Runner-Up
U11 Boy’s Doubles Winner
Janice Ho Oceania Junior Championships (22 – 27 Apr)
Women’s Doubles Consolation Runner-Up
Eric Ho SBA Junior Open (18 – 19 May)
U17 Boy’s Doubles Runner-Up
UNSW Autumn Open (22 – 23 Jun)
B Grade Men’s Singles Consolation Winner
D Grade Mixed Doubles Winner
SBA Junior Open (27 – 29 Jul)
U17 Mixed Doubles Semi-finals
SBA Spring Open (14 – 15 Sep)
A Grade Men’s Singles Consolation Winner B Grade Men’s Singles Runner-Up
ACBA Kumpoo Junior Open (16 – 17 Nov)
U17 Boy’s Singles Semi-finals
William Liang NSW Junior Open (16 – 17 Feb)
U17 Boy’s Singles Third Place
U17 Boy’s Doubles Runner-Up
U17 Mixed Doubles Third Place
Oceania Junior Championships (22 – 27 Apr)
Men’s Doubles Third Place
Men’s Singles Consolation Runner-Up ACBA FlyPower Open (10 Jun)
A Grade Men’s Singles Winner
Tarlin Lou NSW Junior Open (16 – 17 Feb)
U11 Boys’ Singles Winner
U11 Mixed Doubles Winner
Marco MA UNSW Easter Open (23 – 24 Mar)
B Grade Men’s Doubles Consolation Winner
SBA Junior Open (18 – 19 May)
U17 Boy’s Doubles Runner-Up
Gosen NSW Open (22 – 23 Jun)
B Grade Men’s Singles Third Place
C Grade Men’s Singles Winner
C Grade Mixed Doubles Third Place
ASBA NSW Junior Spring Open (26 – 27 Oct)
U17 Boys’ Doubles Runner-Up
U19 Boys’ Double Runner-Up
SBA Spring Open (14 – 15 Sep)
C Grade Mixed Doubles Runner-Up
Weijin MIN ACBA Flypower Open (10 Jun)
B Grade Women’s Singles Winner
Gosen NSW Open (22 – 23 Jun)
B Grade Women’s Singles Third Place
Julia PAN Oceania Junior Championships (22 – 27 Apr)
Women’s Doubles Consolation Runner-Up
Ysabel Say NSW Junior Open (16 – 17 Feb)
U15 Girl’s Singles Winner
U15 Mixed Doubles Runner-Up
SBA Junior Open (18 – 19 May)
U15 Girl’s Singles Runner-Up
Gosen NSW Open (22 – 23 Jun)
B Grade Women’s Singles Runner-Up
B Grade Women’s Doubles Winner
C Grade Women’s Doubles Winner
UNSW Winter Open (17 – 18 Aug)
A Grade Women’s Singles Runner-Up
B Grade Women’s Singles Winner
B Grade Women’s Doubles Runner-Up
ASBA NSW Junior Spring Open (26 – 27 Oct)
U19 Girl’s Doubles Runner-Up
Li-Ning U15 Nationals (27 Sep – 2 Oct)
Girl’s Singles Winner
Girl’s Doubles Winner
Yasmin Say ASBA NSW Junior Spring Open (26 – 27 Oct)
U11 Girl’s Singles Winner
ACBA Kumpoo Junior Open (16 – 17 Nov)
U11 Girl’s Singles Runner-Up
Leon Tan SBA Spring Open (14 – 15 Sep)
B Grade Men’s Singles Winner
Trevah YEH Gosen NSW Open (22 – 23 Jun)
D Grade Men’s Singles Third Place

Congratulations to the following students in 2012.

Ysable Say, Hashi Jayasekera, Jodee Selected for NSW U/13 State Team (2012).
Siobhan Dang; Judai Almazan, William Liang and Jonathen Siu selected for NSW U/17 State Team.
We would like to wish them all the best in the future and good luck.

Ashley Yuen:
- Mens Double Winner at NSW Junior Open (U/17)
Eric Ho:
- Boys Singles Runner-Up at Uni NSW Winter Open (D Grade)
- Boys Winner at Uni NSW Winter Open (D Grade Plate)
Jack Zhao - Boys Single Runner - Up at 2012 UNSW Autumn Open(D Grade)
- Boys Single Runner - Up at SBA Junior Open(U/17 Plate)
Jonathan Siu – Men Double Runner-up at NSW Junior Open (U17).
Marco Ma - Boys Singles Winner at Uni NSW Winter Open(D Grade)
- Boys Winner at Uni NSW Winter Open (D Grade Plate
GBAS Junior Open U/16 DIV 1 Boys Doubles Winner.
UNSW Easter Open D grade Mens Singles Winner.
UNSW Easter Open D grade Mens Doubles Plate Winners.
Representative of NSW State Badminton Team U/15 at Caloundra, QLD.
ACBA Junior Open U/15 Mixed Doubles Winners.
ACBA Junior Open U/15 Boys Double Winners.

Majau Almazan - Girls Singles Winner at SBA Junior Winter Open (U11).
Miguel Araullo - Boys Singles Winner at SBA Junior Winter Open (U11).
Siobhan Dang – Ladies Double third at NSW Junior Open (U17).
Ladies Single Winner at 2012 UNSW Autumn Open(C Grade)
Wei Jin Min - Ladies Singles third at NSW Junior Open (U/15)
William Liang - Men Single Runner-Up at NSW Junior Open(U/17)
Ysabel Say – Ladies Singles Runner - Up at NSW Junior Open(U/15)
Mix - Doubles Runner-Up at NSW Junior Open(U/15)
Ladies Singles Runner - Up at SBA Junior Open(U/15)
Ladies Doubles Runner - Up at SBA Junior Open(U/15)
Mix - Doubles Runner - Up at SBA Junior Open(U/15)

 

Congratulations to the following students in 2011.

Ysable Say, Hashi Jayasekera, Jodee Selected for NSW U/13 State Team (2012).
Ysable Say, Siobhan Dang and William Liang, selected for NSW U/15 State Team.
Aaron Chu, & Sarah Wu selected for NSW U/17 State.
Aaron Chu, Brendan Tieu, Sarah Wu Timothy Siu and Jonathan Siu Selected for State Team
Aaron Chu, Brendan Tieu, James Heng, Sachini Jayasekera and Timothy Siu selected for Oceania Junior Championship.
We would like to wish them all the best in the future and good luck.
Aaron Chu - Men Singles Winner at NSW Junior Open (U/17)
Men Doubles Winner at NSW Junior Open (U/17)
Men Doubles top 8 at Oceania Junior Championship
Men Single top 16 at Oceania Junior Championship
Men Single Winner at SBA Junior Winter Open (A Grade)
Men Single Runner – up at New Zealand Championships (U/17)
Men Doubles semi finalist in New Zealand U17 Championships.
Men Singles, doubles mixed doubles 3rd round in Aus Junior International
Men Singles 3rd round for in JB U17 Nationals
Men Doubles quarter finalist in JB U17 Nationals
Mixed doubles quarter finalist in JB U17 Nationals
Men Doubles Semi Finalist for CP Maddern U19 Nationals
Andrew Kouch - Men Double Runner-Up at SBA Junior Winter Open (A Grade)
Ashley Yuen – Men double Winner at SBA Open (D Grade)
Brendan Tieu – Men Singles Runner-Up at Oceania Junior Championship
Men Doubles Runner-Up at Oceania Junior Championship
Australia Team 1 Runner-Up at Oceania Junior team even( First single)
Men Doubles Semi Finalist for CP Maddern U19 Nationals
Ewaldo Setiobudi – Men Single Runner -Up at UNSW Open(D Grade)
Men Mix-double Winner at UNSW Open(D Grade)
Men Double Runner -Up at UNSW Open(D Grade)
James Heng – Men singles Winner at UNSW Open (C/Grade, Nov 2010)
Men Double Winner at NSW Junior Open (U/19)
Men Single top 16 at Oceania junior Championship
Mix-Doubles top 16 at Oceania junior Championship
Men Double Winner at Oceania junior Championship(Plate)
Jack Zhao -- Men Singles Plate Winner at ACBA Open (C Grade).
Jonathan Siu – Men Singles Winner at SBA Junior Winter Open (U15).
Jonathan Sun - Men Double Runner-Up at NSW Open (B Grade)
Men Singles Winner at NSW Open (B Grade)
Men's Double Runner-Up UNSW Winter Open (A Grade)
Marco Ma - Boys Singles Plate Winner at SBA Junior Winter Open (U15).
Miguel Araullo –Boy singles Runner –up at ACBA Open(U/11)
Ryan Chan - Boy Double Winner at ACBA Open(U/11)
Sarah Wu -- Ladies Doubles runner-up at ACBA Open(C Grade)
Siobhan Dang--Ladies Singles runner-up Up at UNSW Winter Open (D Grade)
Ladies Double runner-up at SBA Open (D Grade)
Ladies Singles runner-up Up at UNSW Winter Open (C Grade)
Ladies Double runner-up at SBA Open(C Grade)
SBA Junior Winter Badminton Open - U15 Girls Doubles Runner Up
UNSW Autumn Open 2011 – C Grade Women Singles Runner Up
UNSW Autumn Open 2011 – D Grade Women Singles Runner Up
UNSW Autumn Open 2011 – D Grade Women Doubles Winner
William Liang –Men double Winner at SBA Open (D Grade)
Men Single Winner at UNSW Open(C Grade)
UNSW Easter Open D Grade Mens Single Runner up
NSW Open D grade Mens Double Winner
UNSW Summer Open C Grade Mens Single Winner
Timothy Siu - Men Doubles top 8 at Oceania junior Championship
Mix-Doubles top 16 at Oceania junior Championship
Men Single Winner at SBA Junior Winter Open (C Grade)
Men Doubles runner-up at SBA Junior Winter Open (B Grade)
Ysabel Say – Ladies Singles Winner at NSW Junior Open(U/13)
Mix-Doubles Winner at NSW Junior Open(U/13)
Ladies Doubles Runner-Up at NSW Junior Open(U/15)
Ladies Singles Runner-Up at UNSW Open(D Grade)
Mix-Doubles Winner at NSW Junior Open(U/13)
Ladies Singles Winner at ACBA Open(C Grade)
Ladies Singles Winner at ACBA Open(U/13)
Ladies Double Winner at ACBA Open(U/13)
Ladies Mix - Double Runner-up at ACBA Open(U/13)
SBA Spring Open - D Grade Doubles Runner-up
UNSW Spring Open - D Grade Mixed Doubles Winner
UNSW Spring Open – D Grade Singles Runner-up

 

Congratulations to the following students in 2010. 

 

Siobhan Dang selected for NSW U/13 State Team.

James Chan and Benjamin Sho play U13 national region team rank No 1 with Dulwich Hill team.

Jonathan Siu selected for NSW U/15 State Team.

Siobhan Dang, Samantha Wu, Megan Dang, Ben Wu, Radman Zhang, Ashley Yuen, and William Liang, represend ABA Rad team for National Under 15 region team.

Hinuree Sarathchandra, Julia Pan, Shimona Wong, Alice Wan, Ewaldo Setiobudi, Jack Zhao and Traver Yeh, represend ABA Blue team for National Under 15 region team.

Aaron Chu, James Heng, & Sarah Wu selected for NSW U/17 State.

Aaron Chu, and Brendan Tieu selected for NSW U/19 State.

 

We would like to wish them all the best in the future and good luck.

 

Aaron Chu -  Men Singles Winner at NSW Junior Open (U/17)

                     Men Doubles Third at NSW Junior Open (U/17)            

                     Mix-Doubles Runner-up at NSW Junior Open (U/17)

                     Men Singles Third at NSW Junior Open (U/19)

                     Men Singles Winner at UNSW Open (A/Grade)

                     Men Doubles Winner at SBA Open (U/19)

                       Men Doubles Winner at SBA Open (U/17)

Brendan Tieu – Men Doubles Winner NSW Junior Open - U19

                         Men Singles Runner-Up at NSW Junior Open - U19

Mix-Doubles Winner at NSW Junior Open (U/17)

                         Men Singles Runner-Up NSW Junior Open - U19

                         Men Doubles Runner-Up at NSW Junior Open - U19  

                         Men Singles Runner-Up SBA Junior Open - U19

                         Men Doubles Runner-Up at SBA Junior Open - U19

 

 

Dibyendu Roy - Boy Doubles Runner-Up at ABA Junior Open(U/11)

Ewaldo Setiobudi - Men Doubles Runner-Up at ABA Junior Open(U/15)

Francis Wong:
- Men Singles Winner at SBA Junior Open ( U/11)
- A B A 2010 Junior Open Runner up U11 Boys singles
- A B A2010 Junior Open Winner U11 Boys doubles

Grance Cheng -- Ladies Doubles Winner at UNSW Open (D/Grade)

Hirunee Sarathchandra - Ladies Doubles Winner at ABA Junior Open(U/13)

James Heng –  Men Double Runner-up at NSW Open (U/17)

                         Men Doubles Winner at UNSW Open (C/Grade)

                         Mix-Doubles Runner-Up at UNSW Open (B/Grade)

                         Australian Under 17 Championship Men Double top 16

                                 Men Double Winner at SBA Open (U/17)

                         Men Mix-Double Runner-Up at SBA Open (U/17)

Jessica Lin -     Ladies Doubles Runner-up at ABA Junior Open(U/11)

Jimmy Liang -  Men Singles Winner at UNSW Open(D Grade)

                         Men Singles Winner at SBA Open(D Grade)

                                 Men Singles Runner - Up at ABA Junior Open(U/17)

                                Men Doubles Runner - Up at ABA Junior Open(U/17)

Jonathan Siu - Men Doubles Winner at NSW Junior Open (U/15)

                        Men Singles Third at NSW Junior Open (U/15)

                        Men Singles Winner at UNSW Open (D/Grade)

                        Men Double Winner at UNSW Open (D/Grade)

                        Men Singles Runner - Up at ABA Junior Open(U/15)

                        Men Doubles Winner at ABA Junior Open(U/15)

                        2010 NSW Junior Open - U19 Consolation Plate Runner Up

                        2010 SBA Jr Open - U19 Consolation Plate Runner Up

                        2010 NSW Open - B Grade Mens Singles Winner

Kevin Chan -   Men Doubles Winner at UNSW Open (C/Grade)

                     - Men Doubles Winner at UNSW Easter Open (C Grade)
                     - Mixed Doubles Winner at UNSW Easter Open (C Grade)
                     - Men Singles Plate Winner at UNSW Easter Open (C Grade)
                     - Men Singles Winner at UNSW Autumn Open (C Grade)
                     - Men Singles Winner at NSW Open (C Grade)

                     -UNSW Winter Open C Grade Singles (Runner-Up)
                     -UNSW Winter Open C Grade Doubles (Runner-Up)

Megan Dang - Ladies Doubles Runner-up at ABA Junior Open(U/15)

Marcus Loi --  Men Singles Runner-Up at SBA Junior Open ( U/11)

                       Men Doubles Winner at SBA Junior Open ( U/11)

                       Men Singles Winner at GBAS Junior Open ( U/11)

                       Men Doubles Winner at GBAS Junior Open ( U/11)

                       Boy Doubles Runner-Up at ABA Junior Open(U/11)

Rachel Li -     Ladies Doubles Runner-up at ABA Junior Open(U/11)

Raymond Tien - A B A 2010 Junior Open Winner U11 Boys doubles

Samantha Wu - Ladies Doubles Runner-up at ABA Junior Open(U/15)

Sarah Wu -    Ladies Singles Winner at NSW Junior Open (U/19 Plate)

                      Ladies Singles Runner-Up at UNSW Open (C/Grade)

                      Ladies Doubles Runner-Up at UNSW Open (C/Grade)

                      Ladies Singles Winner at UNSW winter Open (B/Grade)

                      Ladies Singles Winner at UNSW autumn Open (B/Grade)

                      A B A 2010 Junior Open Runner up U17 Girls singles

                      A B A2010 Junior Open Runner up U17 Girls doubles

Siobhan Dang - Ladies Doubles Winner at ABA Junior Open(U/13)

Timothy Siu - Men Singles Winner at ABA Junior Open(U/17)

                             Men Doubles Winner at ABA Junior Open(U/17)

Sirina Fan – Ladies Singles Winner at NSW Junior Open (U/15)

Ysabel Say – Ladies Singles Winner at ABA Junior Open(U/11)

                      Ladies Doubles Winner at ABA Junior Open(U/11)

 

Congratulations 2009 Students:

 

Aaron Chu – Mens Double(with Bredan) Ranking 1st at National U/17

                     Mens Singles Runner-Up at NSW Junior Open (U/17)

                     Mens Doubles Winner at NSW Junior Open (U/17)

                     Mix-Doubles Winner at NSW Junior Open (U/17)

                     Mens Singles Third at NSW Junior Open (U/19)

                     Mens Double Winner at NSW Open (C /Grade)

                     Mens Double Runner-up at SBA Open (U/17)

                     Mens Single Runner-up at SBA Open (U/19)

                     Mens Single Runner-up at ABA Junior Open (U/17)

                     Mens Double Winner at ABA Junior Open (U/17)

Adrian Wu - Mens Double Winner at ABA Junior Open (U/13)

Andrew Chen - Mens Doubles Runner-up at ABA Open (U/13)

Ashley Yuen - Mens Double Winner at ABA Junior Open (U/13)

Andrew Kouch - Mens Doubles Runner-Up at UNSW Open (D/Grade)

Benjamin Ng - Mens Singles Runner-Up at UNSW Open (B/Grade)

Bianca Wu - Girls Singles Winner at UNSW Open (C/Grade)

                     Girls Doubles Winner at UNSW Open(C/Grade)

                     Mix-Doubles Winner at UNSW Open (C/Grade)

Brendan Tieu – Mens Singles Ranking 1st at National U/17

 Mens Double(with Aaron) Ranking 1st at National U/17

 Mens Singles Winner at NSW Junior Open (U17)

Mens Doubles Winner at NSW Junior Open (U17)

Mix-Doubles Winner at NSW Junior Open (U/17)

                         Mens Doubles Winner NSW Junior Open - U19

                         Mens Singles Winner at UNSW Open (A/Grade)

                         Mens Doubles Runner-Up at UNSW Open (A/Grade)

                         Mens Singles Winner at SBA Junior Open (U17)

Mens Doubles Winner at SBA Junior Open (U17)

Mix-Doubles Winner at SBA Junior Open (U/17)

Mens Doubles Winner at SBA Open (U/19)

Calida Tang - Girls Double Runner-Up at ABA Junior Open (U/13)

Carolyn Lee - Girls Doubles Runner-up at ABA Junior Open (U/17)

Eleanore Vuong –Girls Single Runner-up at ABA Junior Open (U/17)

Girls Double Winner at ABA Junior Open (U/17)

Ewaldo Setiobudi - Boys Singles Runner-up at ABA Open (U/15)

Henrry Lin - Boys Singles Runner-up at ABA Open (U/13)

 

Jennifer Tam – Girls Singles Runner-Up at National Junior Open (U/13)

                         Girls Doubles Runner-Up at National Junior Open (U/13)

James Heng – Mens Singles Winner at UNSW Open (D/Grade)

                          Mens Doubles Winner at NSW Open (D/Grade)

 Mens Doubles Winner at NSW Open (C/Grade)

                         Mens Double Runner-up at SBA Open (U/17)

                         Mens Double Runner-up at SBA Open (U/19)

                         Mens Double Winner at ABA Junior Open (U/17)

                         Mens Singles Winner at ABA Junior Open (U/15)

Jethro Yuen - Mens Doubles Runner-up at ABA Open (U/11)

Jessica Li - Girls Double Runner-Up at ABA Junior Open (U/13)

Jonathan Siu – Boys Doubles Semi-final at National Junior OpenU/13)

   Boys Doubles Runner-Up at NSW Junior Open (U/15)

                         Boys Double Winner at ABA Junior Open (U/15)

                         Boys Singles Winner at ABA Junior Open (U/13)

Jonathan Sun - Mens Singles Runner-Up at National U/17 Open (Plate)

                         Mens Double Runner-up at SBA Open (U/19)

                         Mens Doubles Winner at NSW Open (D/Grade)

                         Mens Singles Runner-Up at UNSW Open (C/Grade)

                         Mens Singles Runner-up at SBA Junior Open (U/17)

                         Mens Double Runner-Up at ABA Junior Open (U/17)

Joshua Low - Boys Singles Runner-up at ABA Open (U/15)

Marco Ma - Mens Doubles Runner-up at ABA Open (U/11)

Sirina Fan – Ladies Double Runner Up at National Junior Open (U/13)

Sarah Wu - Ladies Singles Runner Up at NSW Open (U/17)

                    Ladies Singles Runner-Up at UNSW Open (D/Grade)

                    Ladies Singles Winner at ABA Junior Open (U/17)

                    Ladies Double Winner at ABA Junior Open (U/17)

Thaddeus Li - Mens Doubles Runner-up at ABA Open (U/17)

Timothy Siu - Mens Doubles Runner-Up at UNSW Open (D/Grade)

                      Mens Singles Winner at ABA Junior Open (U/17)

Weijin Min -   Ladies Double Winner at ABA Junior Open (U/11)

William Liang - Boys Doubles Runner-Up at ABA Junior Open (U/13)

Ysabel Say - Ladies Singles Winner at SBA Junior Open (U/11)

                     Ladies Double Winner at ABA Junior Open (U/11)

 

 

 

Congratulations 2008 Students:

Aaron Chu – Men Double Winner at NSW Open 2008(U/15)

-          Men Single Runner Up at NSW Junior Open 2008(U/15)

-          Men Double Winner at SBA Junior Open 2008(U/17)

-          Men Single Winner at SBA Junior Open 2008(U/15)

-          Men Double Runner-up at SBA Junior Open(U/15)

-          Men Single Winner at UNSW Open(D Grade)

-          Men Single Runner-up at UNSW Open(C Grade)

-          Men Double Runner-up at UNSW Open(C Grade)

-          Men Single Winner at SBA Winter Open(U/15)

-          Men Double Winners at SBA Winter Open(U/15)

-          Men Single Winner at ABA Junior Open(U/15)

-          Men Double Winner at ABA Junior Open(U/17)

-          Men Double Winner at SydUni Open(C Grade)

Andrea Wong – Ladies Double Winner at NSW Open 2007(D Grade)

-          Ladies Singles Runner-Up at ABA Junior Open 2008(U/17)

Ashley Lee - Ladies Double Runner-Up at ABA Junior Open 2008(U/13)

Ben Ng – Men Single Winner at UNSW Autumn Open 2008(D/G)

-          Men Double Runner- up at ABA Junior Open(U/17)

Bianca Wu - Ladies Double Winner at NSW Open 2007(D Grade)

Brandan Thadanabath – Men Double Runner-up at ABA Open 2008

Brendan Tieu - 2008 NSW Junior Open - U15 Singles Winner

2008 NSW Junior Open - U15 Mixed doubles Winner

2008 NSW Junior Open - U19 Doubles Winner

2008 UNSW Easter Open - C Grade Singles Winner

2008 UNSW Easter Open - C Grade Mixed Doubles Winner

2008 SBA Autumn Open - U17 Singles Semi-finalist

2008 SBA Autumn Open - U17 Doubles Semi-finalist

2008 SBA Autumn Open - U19 Singles Semi-finalist

2008 SBA Autumn Open - U19 Doubles Runner-up

2008 UNSW Autumn Open - B Grade Singles Semi-finalist

2008 UNSW Autumn Open - B Grade Mixed doubles Semi-finalist

2007 U15 Australasian Singles Ranking - 6 (NSW Ranking - 2)

2007 U15 Australasian Doubles Ranking - 3 (NSW Ranking - 1)

2007 U15 Australasian Mixed Doubles Consolation/Plate Winner

                          2008 U17 Australian Singles Ranking - 10 (NSW Ranking - 2)

2008 U17 Australian Mixed doubles Ranking - 7 (NSW Ranking - 2)

2008 ABA Open – U17 Winter Singles

2008 ABA Open – U17 Winner Doubles

2008 SBA Open – U19 Singles Runner-up

2008 UNSW Open – B Grade Single Runner-up

2008 SBA Open – U17 Singles Winner

2008 SBA Open – U17 Mixed Winner

 

 

Carolyn Lee - - Ladies Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/15)

Delia O’kelly – Ladies Singles Runner –up at ABA Junior Open 2008(U/11)

Derek Ng - Men Double Runner –up at ABA Junior Open2008(U/11)

Ewaldo Setiobudi - Men Double Runner –up at ABA Junior Open2008(U/13)

Hirunee Sarathchandra – Ladies Single Winner at ABA Junior Open2008(U/11)

James Heng -  Men Double Runner-up at ABA Junior Open2008 (U/15)

Jennifer Ho   - Ladies Double Runner- up at ABA Junior Open 2008(U/17)

Jennifer Tam – Ladies Double Runner-up at Sydney Junior Open 2007(U/11)

                       - Ladies Double Winner at SBA Autumn Open 2008(U/13)

 - Ladies Single Winner at SBA Winter Open 2008(U/13)

 - Ladies Double Winner at SBA Winter Open 2008(U/13)

- Ladies Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/13)

    - Men Single Winner at ABA Junior Open2008(U/13)

                      - Ladies Double Winner at UNSW Winter Open 2008 (D Grade)

Jenny Chun - Ladies Singles Winner at ABA Junior Open 2008(U/15)

Jethro Yuen - Men Double Runner –up at ABA Junior Open2008(U/11)

Jonathan Siu - Men Single Winner at SBA Winter Open 2008(U/13)

    - Men Double Winner at SBA Winter Open 2008(U/13)

                      - Men Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/13)

Kenrick Setiobudi – Men Double Runner-Up at NSW Junior Open 2007(U/17)

Kevin Chan –Men Double Runner Up at UNSW Winter Open 2008(D Grade) 

 

Lilian Xiao - Ladies Double Runner-Up at ABA Junior Open 2008(U/13)

Olivia Mo - Ladies Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/15)

Radman Zhang – Men Double Winner at SBA Winter Open 2008(U/13)

                          - Men Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/13)

        - Men Single Runne -Up at ABA Junior Open2008(U/13)

 

Sirina Fan – Ladies Double Runner Up at NSW Junior Open 2008(U/13)

                 -- Ladies Single Runner Up at UNSW Spring Open 2008 (D Grade)

                 - - Ladies Singles Winner at ABA Junior Open 2008(U/13)

                 -   Ladies Double Winner at ABA Junior Open 2008(U/15)

Thaddues Li -- Men Single Winner at UNSW Spring Open 2008 (D Grade)

Trista Li -     Ladies Double Runner- up at ABA Junior Open 2008(U/17)

 

 

Congratulations 2007 Students:

 

Aaron Chu – Men Double Winner at SBA winter open 2007(U/13)

- Men Single Winner at ABA Junior open 2007(U/13)

- Men Double Winner at ABA Junior open2007(U/13)

Andrea Wong –Ladies Single Runner-up at ABA Winter Junior Open(U/15)

Ashley Xu – Men Double Winner at NSW Junior Open 2007(U/11)

- Men Single Third at NSW Junior Open 2007 (U/11)

- Men Double Winner at Sydney Junior Open 2007 (U/11)                                                           

- Men Single Third at Sydney Junior Open 2007(U/11)

- Men Double Winner atABA Winter Junior Open 2007(U/11)

Brendan Thadanabath – Men Double Winner at Sydney Junior Open 2007(U/15)

- Men Double Winner at NSW Junior Open 2007(U/15)

- Men Double Runner-Up at SBA Winter Junior Open (U/15)

- Men Double Winner at ABA Winter Junior Open (U/15)

Brendan Tieu - Men Double Winner at NSW Junior Open 2007(U/15)

                       - Men Single Runner-up at NSW Junior Open 2007(U/15)

- Men Double Winner at Sydney Junior Open 2007(U15)

- Men Single Runner -up at Sydney Junior Open 2007(U/15)

- Men Double Runner-up at SBA Winter Junior Open (U/15)

- Men Single Runner-up at SBA Winter Junior Open(U/15)

 

 

Caroline Wang - Ladies Single Third at NSW Junior Open 2007(U/15)

 - Ladies Single Third at Sydney Junior Open 2007(U15)

 - Ladies Single Winner at UNSW Open 2007(D Grade)

- Ladies Double Winner at UNSW Open 2007(D Grade)

                        - Mixed Double Runner-up at UNSW Open 2007 (DGrade)

                        - Ladies Single Runner-Up at SBA winter open 2007 (U/15)

                        - Ladies Double Third at SBA winter open 2007 (U/19)

Clare Cheuk - Ladies Double Runner-Up at ABA Winter Junior Open (U/15)

Derryn Chiu - Men Double Runner-up at NSW Junior Open 2007 (U/17)

                    - Men Single Winner at UNSW Open 2007 (D Grade)

                    - Men Double Winner at UNSW Open 2007 (D Grade)

                    - Mixed Double Runner-up at UNSW Open 2007 (D Grade)

                    - Men Single Winner at ABA Winter Junior Open 2007 (U/17)

                    - Men Double Runner-up at ABA Winter Junior Open (U/17)

                    - Men Double Runner-Up at SBA winter open 2007 (U/17)

                    - Men Single Third at SBA winter open 2007 (U/17)

                    - Men Double Third at SBA winter open 2007 (U/19)

Eleanore Vuong – Ladies Double Winter at ABA Junior Open 2007 (U/15)

James Heng:
- Mens Double Winner at ABA Winter Junior Open 2007 (U/13)

Jennifer Tam:
- Ladies Double Runner-up at Sydney Junior Open 2007 (U/11)
- Ladies Double Winter at ABA Winter Junior Open 2007 (U/13)

Jonathan Siu:
- Mens Double Winner at NSW Junior Open 2007 (U/11)
- Mens Single Runner-up at NSW Junior Open 2007 (U/11)
- Mens Double Winner at Sydney Junior Open 2007 (U/11)
- Mens Single Third at Sydney Junior Open 2007 (U/11)
- Mens Double Winner at ABA Winter Junior Open 2007 (U/11)

Kenrick Setiobudi:
- Mens Double Runner-Up at NSW Junior Open 2007 (U/17)
- Mens Double Winner at UNSW Open 2007 (D Grade)
- Mens Single Winner at UNSW Open 2007 (D Grade)
- Mens Single Winner at SBA winter open 2007 (U/17)
- Mens Single Third at SBA winter open 2007 (U/17)
- Mens Double Third at SBA winter open 2007 (U/19)
- Mens Double Runner-up at ABA Winter Junior open (U/17)
- Mens Double Runner-up at ABA Winter Junior Open (U/17)

Rebecca Chung:
- Ladies Double Runner-up at ABA Winter Junior Open (U/13)

Sirina Fan:
- Ladies Single Winner at NSW Junior Open 2007 (U/11)
- Ladies Double Winner at NSW Junior Open 2007 (U/11)
- Ladies Single Winner at Sydney Junior Open 2007 (U/11)
- Ladies Double winner at Sydney Junior Open 2007 (U/11)

Kitty Chan:
- Ladies Double Winner at UNSW Open 2007 (D Grade)
- Ladies Double Third at SBA winter open 2007 (U/19)

 

Congratulations 2006 Students:

Ashley Xu:
- Mens Double Runner-up at Sydney Junior Open 2006 (U/11)
- Mens Double Runner-Up at NSW Junior Open 2006 (U/11)

Belinda Chung:
- Selected for NSW under 17 team and under 19 team.
- Australian ranking of 5 in under 17 Australian open championship.
- Australian ranking of 8 in under 19 team.

Caroline Hu:
- Ladies Single Runner-up at NSW Junior Open 2006 (U/13).
- Mix-Double Winner at NSW Junior Open 2006 (U/13).
- Ladies Single Winner at Sydney Junior Open 2006 (U/13).
- Ladies double Winner at Sydney Junior Open 2006 (U/13).

Jonathan Siu:
- Mens Double Runner-Up at Sydney Junior Open 2006 (U/11).
- Mens Double Runner-Up at NSW Junior Open 2006 (U/11).

Sirina Fan:
- Ladies Single Winner at Sydney Junior Open 2006 (U/11).

 

Congratulations 2005 Students:

 Ashley Xie:
- Mens Double Runner-up at GBAS Winter Open 2005 (Under 10).

Belinda Chung:
- Ladies Single Winner at NSW Winter Open 2005 (B Grad).

Bianca Wu:
- Ladies Doubles Winner at NSW Winter Open 2005 (Under 13).

Branden Thadanath:
- Single and Double Winner at GBAS winter Open 2005 (Under 13).

Clare Chow:
- Ladies doubles winner at NSW winter Open 2005 (C Grade).

David Kam:
- Men Double Third at UTS Club Closed 2005 (B and C Grade).

Dinuku Wijesingle:
- Men Singles Third at GBAS Winter Open (C Grade).

Eleanore Vuong:
- Ladies Doubles Winner at NSW Winter Open 2005 (Under 13).

Fan Zhou:
- Men Doubles Third at GBAS Winter Open (D 1 Grade).

Jasmine Lau:
- Ladies Doubles Runner-Up at GBAS Winter Open 2005 (D 1 Grade).

Jason Wong:
- Men Singles and Doubles Third at GBAS Winter Open 2005 (D 1 Grade).

Kenrick Soliobudi:
- Doubles Winner and Single Runner-Up at GBAS Winter Open (U/13)

Nancy Xu:
- Ladies Doubles Third at GBAS Winter Open 2005 (D 1 Grade).

Sirina Fan:
- Ladies Singles Runner-Up at GBAS winter Open 2005 (Under 10)